čtvrtek 13. srpna 2015

Čas na shrnutí (Tomáš)

Pobyt v Mahangu se chýlí ke konci, dobrovolníci už odjeli, s Miškou ještě týden zůstáváme a procházíme, co se letos povedlo. Předně nutno dodat, že z odvedené práce máme pozitivní dojem a že by se ji nestihla ani polovina, nebýt skvělých dobrovolníků, kteří s námi letos jeli.

Plot, zahrada
O stavbě plotu jsem už napsal dost, nicméně mohu dodat, že v zahradě se podařilo vytvořit několik políček, přivést hlínu a připravit na setbu. Pokud se podaří dovést kontejner, máme v něm skleník, pro který jsme připravili v zahradě místo.
Děkujeme Tomášovi a Lucce Sotákovým, díky jejichž finanční pomoci se podařilo projekt zahrady uskutečnit. Děkujeme také Vladimírovi a Marii Albrechtovým, kteří před rokem koupili skleník ...snad za rok ho i postavíme :)


Police v sirotčinci, police ve skladu
Práce se dřevem... o tom by se dalo napsat podobné pojednání jako o stavbě plotu. Dokážete si představit řezat čerstvé dřevo tupou pilkou, která se co chvíli zadrhne? Dřevo, do kterého když zabíjíte hřebík, vyteče z něj pramínek vody? Dřevo čerstvé tak, že se do něj nedá zabít hřebík, ale musí se ručně předvrtat dírka? No, o tom asi někdy jindy... Každopdáně, Po dvou letech nebyly ve fungující ubytovně pro kluky připraveny poličky, kam by si kluci mohli dávat své věci. Podařilo se vyrobit police pro všechny kluky v sirotčinci, teď je ještě naučit nějaký systém, jak police dobře využít a nemít tam hned vedle zubního kartáčku uhnízděnou slepici, která sedí na vajíčkách.
Děkujeme Jirkovi, který potil krev a slzy, aby police byly...



Sázení stromů
Už mě nebaví pořád se vracet ke stavbě plotu, ale když to srovnám s kopáním děr na stromy, zas tak hrozné mi to vlastně nepřipadá. Vykopali jsme totiž díry na strom a zeptali se místních, jestli to tak stačí. Jen se usmáli a když ukázali rozpřaženýma rukama od východu na západ, jak musí být jáma široká a jak hluboká, poklesla mi čelist. Když jsme stáli s Ayubem po pás v díře a konečně zaznělo, že tak to tedy stačí, odhodil jsem krumpáč s vědomím, že každý strom tady je malý zázrak. Předpokládáme postupné zalesnění velké části pozemku, ale kdo to bude dělat nevím...
Děkujeme Jirkovi, který se pustil nejen do kopání děr, ale také do zavlažovacího systému za využití odpadních vod.



Stavba sirotčince pro holky
Hrubá stavba ubytovny je hotová, po našem příjezdu jsme zahájili práce na dokončení vnitřních prostor, zejména montáž oken, dveří, omítky atd. Dobrovolníci se zapojili do osekávání cihel, protože při stavbě byly použité cihly různých velikostí a kdybychom je neosekali, aby vytvořily alespoň přibližnou rovinu, spotřebovali bychom na omítky mnohem více materiálu. Rozhodli jsme se také využít stávající prostory a provizorně zde udělat ubytování pro dobrovolníky, než se podaří vybudovat pro ně vlastní ubytování.

Děkujeme všem dětem v České republice, které se zapojily do projektu "Čtení pomáhá" a věnovaly takto částku ve výši 100 tis. Kč na stavbu sirotčince pro holky. Za tuto částku se nám podaří dodělat omítky a podlahy v celém sirotčinci.


Údržba stávajících budov a zařízení
Po několika letech užívání sirotčince jsme už nestačí investovat jen do nového, ale nutná je i údržba stávajícího. Kromě nátěru nového plotu jsme natřeli všechny kovové tyče v centru. Sítě proti komárům v ubytovně pro kluky byly plné děr, vlastně někdy šlo spíše o díru, která byla rámována tenkým pruhem sítě.
Děkujeme Petře za nátěry kovových tyčí v celém centru a zašití děr v sítích proti komárům.




Výuka ve škole a školce
Na SŠ Jakaya sice učí zeměpis podle globusu, kde se jaksi na Českou Republiku zapomnělo, ale snad poté, co Zuza oslnila své tanzánské kolegy a pomohla probrat celou jednu látku z Biologie, ČR nepadne v zapomnění. Péťa zase zpestřila výuku v mateřské školce poblíž sirotčince a naučila děti nejen několik základních vět v angličtině, ale také číslovky a pojmenování věcí denní potřeby.
Děkujeme Zuzi a Péti za jejich trpělivost zvládnout 40- 100 žáků ve třídě a přitom je ještě něco naučit. Na jejich inspirativní přístup bez fyzických trestů, žáci budou s láskou vzpomínat.


Adopce sirotků
Během našeho pobytu jsme navštívili jak stávající sirotky, již zapojené do projektu adopce, tak i děti, které pomoc potřebují. U druhé skupiny, jsme se zaměřili na pomoc dětem, které žijí v bližším či vzdálenějším okolí centra pouze s matkou nebo prarodiči, kteří nemají prostředky na to, posílat děti pravidelně do školy. Těmto dětem budeme díky projektu adopce hledat sponzory, kteří budou ochotni koupit dítěti vše potřebné pro vzdělání. O střechu nad hlavou a stravu se jim postarají jejich příbuzní.



Zahájení projektu vzdělávání dospělých
V právě dokončovaném strategickém plánu sdružení si klademe jako hlavní a klíčoý cíl podporu vzdělávání. To se netýká pouze dětí ale také často dospělých, kteří neměli přístup ke kvalitnímu vzdělání, přesto touží po tom něco se naučit, v něčem se zdokonalit. Rozhodli jsme se zahájit projekt edukačních kurzů pro dospělé výukou angličtiny, o kterou mají místní zájem, neboť je v Tanzánii úředním jazykem.  Hned co jsme projekt představili místním starostům, roznesla se zpráva bleskovou rychlostí i do vzdálenějších vesnic a zájemci se jen hrnou. První kurz otvíráme pro 20 osob od 1. září.


Žádné komentáře:

Okomentovat